Izoenzymy kreatinkinasy (CK) a laktátdehydrogenasy (LD)
Pro diferenciální diagnostiku poruch různých orgánů má velký význam posouzení aktivit některých orgánově selektivních enzymů a zejména izoenzymů. V této úloze jsou demonstrovány dva přístupy používané při analýze izoenzymového spektra v krevním séru - v případě kreatinkinasy je to využití specifické inhibice jednoho izoenzymu protilátkou, u LDH je využito odlišné substrátové specifity izoenzymů.
A) Kreatinkinasa
je hojně zastoupena v různých tkáních (kosterní svalstvo, myokard, mozek, prostata, děloha). Enzym je dimerní; kombinací podjednotek M a B vytváří tři izoenzymy CK1 (BB), CK2 (MB) a CK3 (MM). Izoenzym MB kreatinkinasy je specifický pro srdeční tkáň, zatímco izoenzym MM se vyskytuje v kosterním svalstvu. Stanovení aktivity kreatinkinasy, a to zejména izoenzymu MB, má velký význam při diagnostice srdečních onemocnění. Distribuční rozložení izoenzymů v séru: 96-100 % MM, < 4 % MB.Stanovení aktivity kreatinkinasyvyužívá indikační a pomocné enzymové reakce a Warburgův optický test:
CK
hexokinasa
G-6-PD
Monotest CK-MB fy. Merck obsahuje protilátky proti izoenzymu
MM, a ty s ním vytvářejí komplex, který je enzymaticky inaktivní. Na izoenzym MB se protilátky nevážou, jeho enzymová aktivita je tedy neovlivněna.B) Laktátdehydrogenasa
Tetramer LD vytváří 5 izoenzymů kombinací dvou typů podjednotek H (heart) a M (muscle): LD
1 (H4), LD2 (H3M), LD3 (H2M2), LD4 (H3M) a LD5 (M4). K separaci a kvantifikaci jednotlivých izoenzymů se používají elektroforesa, ionexová chromatografie resp. imunoprecipitace; jinou možností je právě využití různé substrátové specifity těchto izoenzymů. Distribuce izoenzymů v krevním séru: LD1 18-33 %, LD2 28-40 %, LD3 18-30 %, LD4 6-16 % a LD5 2-13 %.a) Stanovení celkové aktivity LD v séru
Proveďte stanovení celkové aktivity LD Warburgovým optickým testem fy. Sevac.
b) Stanovení a -hydroxybutyrátdehydrogenasy v séru
Toto stanovení využívá skutečnosti, že izoenzym LD1 je schopen poměrně účinně oxidovat i 2-oxobutyrát (a -hydroxybutyrát). Tento izoenzym se vyskytuje především v srdeční tkáni, jeho stanovení má hlavní význam při diagnostice infarktu myokardu. V játrech a plících je tohoto izoenzymu poměrně málo, nezanedbatelné aktivity však lze najít i v kosterním svalstvu, ledvinách a erytrocytech. Při vlastním stanovení postupujte podle návodu v setu fy. Sevac. Vyhodnoťte obsah izoenzymu LD1 na celkové aktivitě LD ve vašem vzorku.
Gestagnost -
imunologický průkaz těhotenstvíGestagnost fy. Sevac slouží k průkazu choriongonádotropního hormonu v moči gravidních žen. Stanovení proveďte podle přiloženého návodu.