ODBORNÝ PROGRAM
IV. Pracovní setkání biochemiků a molekulárních biologů
které se pod záštitou děkanů přírodovědecké a lékařské fakulty Masarykovy univerzity
Doc.RNDr. Jana Slováka,DrSc. a Prof.MUDr. Jiřího Vorlíčka, CSc.
koná
9. února 2000
v aule na Přírodovědecké fakultě MU v Brně
Vážení přátelé,
dovolujeme si Vás tímto programem pozvat a přivítat na čtvrtém pracovním setkání biochemiků a molekulárních biologů.
Doufáme, že jsme pro Vás připravili zajímavý odborný program, ať ve formě přednášek nebo plakátových sdělení.
Děkujeme za pomoc při organizování této akce firmám, bez jejichž pomoci bychom nemohli takové setkání uskutečnit.
René Kizek, Libuše Trnková , Michaela Wimmerová, Richard Průša a Milan Vaněk
Místo a čas konání konference
Konference proběhne ve středu 9.února 2000 v aule brněnské Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Registrace účastníků bude možná od 730 v předsálí auly PřF MU. Slavnostní zahájení bude v 8:15 hod. a ukončení je plánováno na 17:30 hod.
Stravování
Všichni přihlášení účastníci mají zajištěno občerstvení a oběd v menze MU.
Doprava
Lze použít městskou hromadnou dopravu a to buď trolejbusouvou linku č. 132, 134, 136 – druhá zastávka od stanoviště na Brandlově ulici (Česká) nebo tramvajovou linku č.3,12,13 – druhá zastávka z nástupní stanice Česká. Od vlakového nádraží lze použít linku 12 a 13, od autobusového nádraží linku 12( směry Královo Pole, Komín).
Program
Slavnostní zahájení konference
8:30 – 8:45 René Kizek, Jan Slovák, Jiří Vorlíček, Jiřina Relichová
Trendy v biochemii enzymů
Předsedající – Doc. RNDr. Vladimír Mikeš, CSc.
8:45 – 9:00 Jaromír Marek, Jitka Vévodová, Yuji Nagata, Ivana Smatanová,L.Andres Svensson,
Janet Newman, Masamichi Takagi, Jiří Damborský
Krystalová Struktura enzymu haloalkan dehalogenázy LINB ze Sphingomonas
paucimobilis UT26
9:00 – 9:15 Kamila Hynková, Jiří Damborský, Yuji Nagata
Qunatitative structure-biodegradability relationship (QSBR) for hydrolytic
dehalogenation of haloalkanes by enzyme LINB
9:15 – 9: 30 Andrea Jesenská, Jiří Damborská, Ivo Sedláček, Ivan Rychlík, Ivo Pavlík
The application of biochemical and genetic methods for screening of new
microorganisms with degradative abilities
9:30 –9:45 Jana Sýkorová, Michaela Wimmerová
Příprava enzymu nikotináthydroxylasy pro stanovení kyseliny nikotinové
9: 45 – 10 :00 Diskuse, přestávka a firemní přednášky
Trendy v biochemii
Předsedající : Prof. RNDr. Alexander Sirotkin, DrSc.
10:00 – 10:15 Stiborová Marie
Karcinogenní alkaloidy aristolochové kyseliny vyvolávají ledvinové onemocnění
“Chinese Herbs Nephropathy”
10:15 – 10:30 Helena Ryšlavá, Ondřej Plíhal, Karel Bezouška
Využití fluorecenčního značení oligosacharidů při studiu glykoproteinů
10:30 – 10:45 Miloš Votruba, J. Hroudová, M. Hrbková
Volné radikály u oxidačního stresu
10:45 – 11:00 Radek Sokol, Ivo Pluháček, Vladimír Mikeš
Produkce a role nízkomolekulárních látek u houby hnědého tlení Fomitopsis pinicola
11:00 – 11: 15 Bohuslav Rittich, J. Šafář, Alena Španová, J. Lenfeld, D. Horák, M.J. Beneš
Ribonukleáza A imobilizovaná na různých nosičích a její vlastnosti
11:15 – 11: 30 Hana Konečná
Modifikované syntetické oligonukleotidy
11:30 – 12:10 Oběd, diskuse u posterů a firemní přenášky
12:10 - 13: 00 Plakátová sdělení a prezentace firem
od 12:10 Diskuse s autory u posterů – po 2 minutách (moderátor- Michaela Wimmerová)
Pozn.: Shlédnutí prezentovaných posterů a výstavky firem je možné průběžně během celého
dne, od 9:30 hod.
Regulace buněčného růstu
Předsedající - Doc. MUDr. Richard Průša,CSc.
13:00 – 13:15 Marie Havelková, Eberhard Unger, Ingeburg Hones
Regulace buněčné proliferace
13:15 – 13:30 Alexander Sirotkin, Alexander Makarevič, Peter Chrenek, Jozef Bulla, Ján Kotwica,
Pierre-Guy Marnet
Výužitie rastového hormónu a sprostredovatel´ov jeho účinku v regulácii
reprodučných funkcii a rastu hospodárských zvierat
13:30 – 13:45 Petr Vodička, Jan Šmarda ml.
Význam specifity ligandu pro protinádorové účinky retinoidových receptorů
13:45 – 14:00 Sabina Ševčíková, Jaroslav Michálek, Jan Šmarda
Detekce chimérických mRNA u akutních myeloidních leukémií technikou RT-PCR
14:00 – 14:15 Šárka Pospíšilová, Hupp T. R., Bořivoj Vojtěšek
Mechanizmy regulující aktivitu nádorového supresoru proteinu p53
14:15 – 14:30 Miroslav Fojta, Marie Brázdová, Václav Brázda, Jan Paleček, Petr Pečinka, Eva
Jagelská, Pavlína Bečvářová, Sabina Billová, Bořivoj Vojtěšek, Emil Paleček
Nádorový supresor p53: preferenční vazba na nadšroubovicovou DNA, redox stav a
úloha domén proteinu
14:30 – 14: 45 Diskuse a přestávka
Trendy v molekulární biologii
Předsedající – Doc.RNDr. Marie Stiborová, CSc.
14:45 – 15: 00 Petr Novák, Anna Fišerová, Miloslav Pospíšil, Daniel Floryk, Josef Houštěk,
Karel Bezouška
Analýza molekulární architektury aktivující membránové mikrodomény přirozených
zabíječských buněk potkan
15:00 – 15:15 Omar Šerý, V. Znojil, Petr Zvolský, Z. Staňková, J. Jansová, M. Hrabánek, J. Čížek
Ovlivňuje Polymorfizmus I/D ACE dispozice k závislosti na drogách?
15:15 – 15:30 Miloslava Fojtová, Aleš Kovařík
Genotoxické působení kadmia je spojené s apoptotickými změnami v buňkách
Nicotiana tabacum
15:30 – 15: 45 Diskuse a přestávka
Molekulární diagnostika v klinické praxi
Předsedající – Doc.RNDr. Jan Šmarda, CSc.
15:45 – 16:00 Marie Vojtíšková, J Kadlecová., T. Novotný, Renata Gajllyová ,Hana Konečná,
Jana Klánová ,Bořivoj Semerád
Molekulární diagnostika pacientů se syndromem prodlouženého QT intervalu
16:15 – 16:30 Martin Falk, Marie Vojtíšková, Renata Gaillyová
Možnosti detekce expanze trinukleotidových opakování v lokusu pro
myotonickou dystrofii
16:30 – 16:45 J. Kadlecová, Barbora Ravčuková, P. Kroupová, A. Veselá , I. Valášková ,
Marie Vojtíšková R. Gaillyová
Molekulární genetika neurofibromatosy typu1
16:45 – 17:00 Diskuse a přestávka
Trendy v buněčné biologii
Předsedající – Prof.MUDr. Jan Šmarda,DrSc.
17:00 – 17:15 Zbyněk Čech, Jan Šmarda
Koliciny rodu Shigella
17:15 – 17:30 Jitka Chumchalová, Jan Šmarda
Koliciny a jejich účinek na eukaryontní (normální versus nádorové) buňky
17:30 – 17:45 Šárka Helánová, Iva Bartáková, Martin Mandl
Úloha železooxidujícího systému v bakteriální oxidaci sulfidů
17:45 – 18:00 Alena Španová, R. Karpíšková , D. Škapová , L. Čechová , Bohuslav Rittich
Využití nových metod identifikace baktérií rodu Salmonella v potravinách
18:00 – 18:10 Diskuse a závěr (Milan Vaněk)
Sekce mladých vědeckých pracovníků
(lecture in English)
Předsedající – Doc.RNDr. Petr Zbořil, CSc.
9:00 – 9:20
Martin Strouhal, Miroslav Němec
Dehydrogenase activity of cells Yarrowia lipolytica CCM 4510
9:20 – 9:40
Jitka Žlůvová, Bohuslav Janoušek, Boris Vyskot
DNA methylation changes during plant ontogenesis
9:40 – 10:00
Marie Brázdová, Jan Paleček, Václav Brázda, Sabina Billová, L. Karlovská, Táňa Kubičárová, V. Subramaniam, T.M. Jovin and Emil Paleček
Preferential binding of p53 domains to supercoiled DNA
10:00 – 10:20
René Kizek, Libuše Trnková, Emil Paleček
Modified electrodes in Molecular biology and medicine
10:20 – 10: 40
Sabina Ševčíková, Jan Šmarda
The role of the Fos and Jun oncogenes in the myeloid differentiation pathway
10:40 – 11:00
Alice Nemajerová, Jan Šmarda, Jana Šmardová
CBP Increases sensitivity of v-myb-transformed monoblasts to phorbol ester
11:00 – 11:20
Jan Hejátko, P. Taenzler ,T. Eneva , K. Palme, Břetislav Brzobohatý
Elucidating the role of CKI1 gene in Arabidopsis development; reverse-genetic approach as a powerful tool in plant genomics.
11:20 – 11:40
Jan Zouhar
Translational fusions – advancements in expression technology1
11:40 – 12:00
Jan Kmuníček, Jiří Damborský, Rebecca Wade, Federico Gago, Angel Ramirez Ortiz
Design of the haloalkane dehalogenase using comparative binding energy
(cobine )analysis
12:00 – 12:20
Pavel Lízal, Jiřina Relichová
A Genetic analysis of late flowering in Arabidopsis thaliana
Posterová sekce
Moderátor – RNDr. Michaela Wimmerová, PhD.
1. Martin Beránek, J. Bureš, S. Rejchrt, K. Dědič, Jana Klánová, Vladimír Palička
Klinicko-patologický význam přítomnosti bodových mutací v K-ras genu u kolorektálních adenomů
2. Bořek-Lucie-Dohalská, Petr Hodek, Marie Stiborová
3-isopropenyl-3-methyldiamantan a 2-isopropenyl-2-methyladamantan jako nové selektivní inhibitory cytochromu P450 2B4
3. Jiří Doškař, Petra Pallová, Roman Pantůček, Stanislav Rosypal, Vladislava Růžičková,
Pavla Pantůčková, Jana Kailerová, Karel Klepárník, Zdena Malá a Petr Boček
Příprava specifických sond pro detekci profágů seroskupin A, B a F v lyzogenních kmenech Staphylococcus aureus
4. Eva Faltýsková, Monika Nálezková, René Kizek, Libuše Trnková
Elektrochemická studie DNA na pevných elektrodách
5. Roman Hobza, Jiří Doškař, Roman Pantůček
Stanovení polymorfismu genů pro tvorbu koagulázy, rezistenci k meticilinu a 16S – 23S mezerníkových oblastí rDNA genů u Staphylococcus aureus metodou PCR
6. Petr Kašpárek, Jiří Doškař, Roman Pantůček, Václav Hájek, Stanislav Rosypal
Analýza plazmidů kmenů druhu Staphylococcus aureus lišících se rezistencí k antibiotikům
7. Karel Kotaška , A Bóday., V. Maťoška,, V. Procházková, Richard Průša
Detekce mutací v CYP21B genu determinujících virilizující a neklasické formy deficitu steroidní 21-hydroxylázy
8. René Kizek, Libuše Trnková , Radek Kourek,Vilém Koutník
Vliv selenu na fyziologii bramboru (Solanum tuberosum)
9. René Kizek, Libuše Trnková, Jiří Jarkovský, Jan Knápek, Emil Paleček
Electrochemical Detection of Metallothionein in tissues of common Carp
10. P. Kroupová , A. Veselá , Barbora Ravčuková , J. Kadlecová , I. Valášková, Marie Vojtíšková
Mutační analýza NF1 genu pomocí technik denaturační gradientové gelové elektroforézy (DGGE) a konformačního polymorfismu jednořetězce (SSCP)
11. Božena Kubíčková, Petr Hodek
Charakterizace nových fotoafinitních sond cytochromu P450
12. Matej Lexa , Břetislav Brzobohatý
Identifikace inzerčních mutací v ARR genech dvoukomponentního systému u Arabidopsis thaliana metodami reverzní genetiky
13. Marcela Linhartová, Vladimír Machovič
Infračervená spektrometrie močových a žlučových konkrementů
14. Ivana Márová, K. Kaňková, J.Záhejský
Význam stanovení pozdních produktů neenzymové glykace (AGE) při diagnostice diabetických kožních komplikací
15. Soňa Nováková, Hana Štěrbová, Zdeněk Glatz
Determination of thicynate in human plasma and urine capillary zone electrophoresis
16. Stanislav Pavelka, Arnošt Babický, Emile Djamba Kalonda, Miloslav Vobecký
The effects of very high bromide intake on iodine metabolism in the rat
17. Anna Radová, Marek Šebela, Petr Galuszka, Ivo Frébort, Susanne Jacobsen, Pavel Peč
Molekulární a kinetické vlastnosti ječmenné polyaminoxidasy
18. Barbora Ravčuková , Zdeněk Lukáš , Marie Vojtíšková, Renata Gaillyová
Segregační analýza v rodinách s výskytem muskulární dystrofie typu DUCHENNE
19. Marie Stiborová, Václav Martínek
Karcinogenní 1-phenylazo-2-hydroxanaftalen (sudan I) je oxidován lidskými cytochromy P450 CYPA1 a CYPA2 in vitro
20. Marie Stiborová, Markéta Mikšanová, Tomáš Froněk, Vladimír Havlíček
Oxidace karcinogenního 2-nitroanisolu a 2-anisidinu cytochromy P450 a peroxidasami
21. Jana Sýkorová, Michaela Wimmerová, Jiří Damborský, Yuji Nagata
Expression and purification of g-hexachlorocyklohexane dechlorinase from Sphingomonas paucimobilis UT26 for crystallization
22. Petra Ševčíková , Zdeněk Glatz, Jan Slanina, Petr Musil
Application of micellar electrokinetic capillary chromatography for analysis of artichoke extract (Cynara Carduculus L)
23. K. Šídlová., Richard Průša, L. Šprongl , Jaroslav Masopust
Stanovení acetoacetátu a beta-hydroxybutyrátu v klinické praxi
24. Miroslav Šulc, Petr Hodek, Marie Stiborová
Srovnání obsahu cytochromu P450 a peroxidasy v mikrosomálních frakcích cibulek tulipánu (Tulipa fosteriana L.) kultivaru RED EMPEROR a STRESSA
25. Miloslav Vobecký, Stanislav Pavelka, Emile Djamba Kalonda, Arnošt Babický
Instrumental neutron activation analysis: determination of bromine and iodine in fractions of the rat thyroid glands
26. Jan Zouhar, Břetislav Brzobohatý
His-patch Thioredoxin-fusion in Expression of Recombinant Plant Enzyme
27. Alena Žákovská ,E. Janouškovcová , J. Halouzka
Identifikace Ag struktur patogenních spirochet Borrelia sp. a změny proteinového složení jednotlivých pasáží metodou SDS – PAGE
28. Alena Žákovská, L. Čapková, Miloš Dendis
Sledování přítomnosti patogenních spirochet Borrelia burgdorferi sensu lato metodou PCR u hematofágních a nehematofágních členovců
Prezentace firem
Bio-Consult Laboratories, s.r.o., Božejovická 145, 142 01 Praha 4
Boehringer Manheim, Křižíkova 68, 690 90 Brno
Malé centrum, PřF MU, Kotlářská 2, 611 37 Brno
Sigma Aldrich, Pobřežní 46, 186 00 Praha 8
BioTech, V Ochozu 20, 106 00 Praha 8
Merci, Hvězdoslavova 55b, Brno, 613 000
Olympus, V Jirchářích 10, 111 21 Praha 1